Archiwum wydarzeń z 2012r.:


Iława: Analogowa TV dostępna tylko do 28.11.2012r.
28 listopada br., w RTON Iława - Kisielice zostanie wyłączona analogowa emisja programów: TVP 1 i TVP 2. Od tego dnia sygnał będzie dostępny jedynie w wersji cyfrowej. Obecnie mieszkańcy Iławy i okolic mają dostęp do wszystkich trzech bezpłatnym multipleksów, czyli do 18 programów. Tego samego dnia wstrzymane zostaną również naziemne analogowe emisje w Gdańsku i Poznaniu. Do odbioru cyfrowego sygnału niezbędny jest dodatkowy dekoder bądź też nowszy telewizor obsługujący standard DVB-T/MPEG-4 HD oraz kompresję dźwięku DD+. Ważna też jest sprawna i poprawnie działająca instalacja antenowa. Zmiana ta nie dotyczy osób, korzystających z usług sieci kablowych i platform satelitarnych.
S.C. | 15.11.2012r.

Toruń: Radio TOK FM rozpoczęło nadawanie
Dzisiaj rano, na częstotliwości 88,2 MHz ruszyła emisja Radia TOK FM z Komina EC w Toruniu. Program nadawany jest już docelową mocą 1kW, w pol. V. TOK FM to pierwsze i jedyne w Polsce radio informacyjno-publicystyczne, z dużą domieszką polityki i wszelkich innych wydarzeń (kulturalnych, gospodarczych, sportowych) w którym to słowo stanowi min. 70% czasu tygodniowego nadawania. Ogłoszenie KRRiT o możliwość nadawania w Toruniu na 88,2MHz radia, oraz w 6-ciu innych miastach pojawiło się 27.10.11r. zaś jego treść zawierały zapisy, umożliwiające wystartowanie w konkursie jedynie Nadawcy Radia TOK FM. Wcześniej w 2007r. również zainteresowanie możliwością emisji programu lokalnego o podobnym formacie w Toruniu wyrażało m.in Radio Gra.
S.C. | 31.10.2012r.

Płock: Ruszyła emisja Radia Tok FM
Wczoraj w Płocku, na częstotliwości 101,2 MHz zaingurowano nadawanie Radia TOK FM. Obecnie jest to jedyna w Polsce komercyjna stacja o całodobowym charakterze informacyjno-publicystycznym. Emisja odbywa się z Komina byłej mleczarni Mitex w Płocku, zaś obecnie docelowa moc nadawcza wynosi 1 kW. Początkowo stacja miała mieć przyznane 0,1kW dla Płocka, jednakże Nadawcy (Agora S.A) po przyznaniu koncesji, jeszcze przed uruchomieniem emisji udało się uzyskać pozwolenie na 10-krotne podwyższenie mocy nadawczej do 1 kW.
S.C. | 30.10.2012r.

Bydgoszcz: Radio PiN już dostępne w eterze
Dzisiaj w godzinnach porannych, w Bydgoszczy na częstotliwości 90,5 FM ruszyła oficjalna emisja Radia PiN. Jest to stacja tematyczna o profilu ekonomiczno-finansowym, promująca również niszową muzykę (m.in smooth jazz, chill out, itp.). Program emitowany jest z masztu w Bydgoszczy, mieszczącego się na budynku d. sklepu Foton w polaryzacji poziomej, zaś docelowa moc nadawcza stacji wynosi 0,4 kW. Obecnie jest to już siódmy nadajnik ponadregionalnej sieci Radia PiN.
S.C. | 26.10.2012r.

DVB-T: TVP 1 i TVP 2 w HD
Od 31 maja, program TVP 1 w ramach MUX-1 nadawany jest w wersji HD. Drugi etap wdrażania MUX-1 został oficjalnie zakończony i aktualnie wg. danych operatora - spółki Emitel, multipleks dociera do 92% populacji kraju. W dniu dzisiejszym uruchomiono również przekaz HD programu TVP 2 w ramach MUX-3. W związku z wprowadzonymi zmianami, z MUX-3 usunięto duplikującą się z MUX-1 wersję regionalną kanału TVP Info. Warto też wspomnieć, iż od dnia dzisiejszego z RTCN Płock - Rachocin (MUX-3) dostępny jest program TVP Info Bydgoszcz.
S.C. | 1.06.2012r.

MUX-3: TVP Bydgoszcz z RTCN Płock - Rachocin od 1 czerwca
Od 1 czerwca br., program TVP Bydgoszcz będzie nadawany cyfrowo w MUX-3 z RTCN Płock - Rachocin na k.35 (586 MHz), mocą 20 kW. Zasięgiem objęta będzie wschodnia część województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz zachodnia woj. Mazowieckiego, czyli rejony w których odbiór programu lokalnego z Trzeciewca był utrudniony bądź też niemożliwy.
S.C. | 29.05.2012r.

MUX-1: ruszyła emisja testowa z RTCN Płock - Rachocin
W dniu wczorajszym, 23 maja br. został uruchomiony testowy przekaz MUX-1 z RTCN Płock - Rachocin. Oferta składa się z trzech podstawowych programów Telewizji Polskiej i czterech - komercyjnych. Multipleks dostępny już jest na kanale 25 (506 MHz), sygnał obecnie nadawany jest z rezerwowego systemu antenowego. Docelowa moc nadawcza ma wynosić 100kW, zaś oficjalny start emisji komercyjnej nastąpi 1 czerwca br.
S.C. | 24.05.2012r.

MUX-1 z RTCN Konin - Żółwieniec już w eterze
11 maja br., uruchomiono testową emisję MUX-1 z RTCN Konin - Żółwieniec. Multipleks dostępny jest na kanale 55 (746 MHz) i nadawany jest mocą 100kW. Obejmuje on zasięgiem południowy obszar woj. Kujawsko - Pomorskiego oraz północno - wschodnią część woj. Wielkopolskiego. Testy potrwają do 31 maja, zaś od 1 czerwca emisja stanie się komercyjną i już docelową. Wtedy też wg. zapowiedzi Telewizji Polskiej, w całym kraju w MUX-1 zostanie przełączona emisja programu TVP 1 do formatu HD.
S.C. | 11.05.2012r.

MUX-1 już dostępny z RTCN Bydgoszcz - Trzeciewiec
W dniu dzisiejszym zainguruowano testowy przekaz MUX-1 z RTCN Bydgoszcz - Trzeciewiec. Oferta programowa multipleksu składa się z 4 programów komercyjnych, niedostępnych wcześniej naziemnie oraz 3 kanałów nadawcy publicznego (TVP 1, TVP 2, TVP Info Bydgoszcz). MUX-1 dostępny jest na kanale 49 (698MHz), moc nadawcza wynosi 100kW. Emisja testowa potrwa do 31 maja, po czym zostanie przekształcona w emisję komercyjną.
S.C. | 10.05.2012r.

MUX-1 już dostępny z RTON Iława - Kisielice
2 maja br., została uruchomiona testowa emisja MUX-1 z RTON Iława - Kisielice. Zawartość programową stanowią programy: TVP 1, TVP 2, TVP Info Gdańsk, Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka. Całość dostępna jest na kanale 38 (610 MHz), docelowa moc nadawcza wynosi 100kW. Warto wspomnieć, iż jeszcze przed Euro 2012 program TVP 1 w MUX-1 będzie nadawany w jakości HD.
S.C. | 2.05.2012r.

Toruń: Testy Telewizji Mobilnej w zasięgu
W dniu dzisiejszym został uruchomiony testowy przekaz MUX-4, w którym docelowo znajdą się kodowane i płatne programy w ramach oferty TV Mobilna - Cyfrowego Polsatu. Operator nie podał do publicznej wiadomości szczegółów na temat przyszłego składu programowego, wiadomo natomiast, iż w ofercie znajdzie się 8 programów telewizyjnych i 12 radiowych. Cały pakiet najprawdopodobniej będzie kodowany w Irdeto 3. Testy odbywają się na k. 39 (618 MHz), na częstotliwości kolizyjnej z analogowym programem TVP 2 nadawanym z RTCN Płock - Rachocin.
S.C. | 2.05.2012r.

< najnowsze / 2012 / 2011 >

DX-Antena (c)

Strona Główna | Forum |

Designed by: Kasten